Yönetim Kurulu Başkanı’nın Mesajı

Begümhan Doğan FARALYALI

Değerli Pay Sahiplerimiz, İş Ortaklarımız ve Çalışma Arkadaşlarımız,

2019 yılı uluslararası sistemin çok zorlandığı bir dönem oldu. Avrupa Birliği, Brexit’in belirsizliği ile varoluşsal sorunlar yaşadı. Komşumuz Suriye, iç savaşın tahrip edici insani sorunları ile karşı karşıya geldi. Astana ve Soçi süreçlerine rağmen Suriye rejimi özellikle İdlib’e yönelik askeri harekatları ve havadan bombardımanlar ile yüzbinlerce insanı sınırımıza yakın yerlere göçe zorladı. ABD’nin İran’a yönelik baskıları arttı. Libya’da ise iç savaş, tüm uzlaşma çabalarına rağmen devam ediyor. 2019’da iklim değişikliğinin gerçek yüzü artık karşı konulmaz biçimde su yüzüne çıktı. Amazonlar’da haftalarca süren yangınlar, dünyanın ciğeri olan bu yörede yüzbinlerce hektar ormanlık alanı tahrip etti. 2019’da gelişmiş ülkelerde beliren resesyon endişesi, yılın son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs’ün giderek tüm dünyaya yayılması ile ortaya çıkan pandeminin yarattığı ekonomik ve sosyal tahribatla yerini daha büyük kaygılara bıraktı.

Türkiye ekonomisi ise 2019’da “dengelenme” sürecindeydi. 2019 yılı, 2018 yılında yaşanan kur şoku sonrasında ortaya çıkan yüksek fonlama faizi ve enflasyonun önemli ölçüde gerilediği bir yıl oldu. Ancak, tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de derinden etkileyen koronavirüs salgını gerek üretim gerek istihdamda yepyeni sorunlar yaratırken ülkemizin 2020 büyüme hedeflerinin gerilemesine yol açacak bir nitelik taşımaya başladı. Tüm tahminler dünya ekonomisinin 2020 yılında ortalama %5 oranında küçülmesini beklemekte. Ancak ülkemiz ekonomisinin yeniden canlanma sürecine girmesi ile birlikte bu global krizi en az hasarla atlatma şansına sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Bu dönemde iklim değişikliği ile yeşil finansal ürünlerden her zamankinden daha fazla söz edeceğiz.

2019 yılında Doğan Grubu’nun 60’ıncı yılını kutladık. Ne mutlu bize ki, farklı alanlardaki yatırımlarımızla Türkiye ekonomisine katkıda bulunduğumuz 60 yılı geride bırakarak umutla ve daha da iyisini yapma azmiyle geleceğe adım attık.

2019 yılı boyunca, faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde mevcut işlerimize yatırım yaparak, verimliliğimizi ve kârlılığımızı artırmaya odaklandık; bu sayede, gücümüze güç kattık. Yılın ilk çeyreğinde temettü dağıtımını tamamladık. Yeni şirket kurulumları, yeni ortaklıklar, yeni yatırım planları ile 2019 bizim için iyi bir yıl oldu.

Şirketlerimizle 2019’da ülke ekonomisine katkı verirken, sürdürülebilir fayda sağlamak, dünyaya, ülkemize ve toplumumuza değer katmak felsefemiz doğrultusunda eğitim, kültür-sanat, sağlık ve çevre alanlarında uzun vadeli projeler üretmeye ve iş birlikleri yapmaya devam ettik. Toplumsal cinsiyet eşitliği, eğitim, kapsayıcı topluma yatırım, kutuplaşma ve sürdürülebilirlik konularında hem Türkiye’de hem katıldığımız uluslararası platformlarda çalışmalarımızı sürdürdük.

Doğan Grubu olarak 2020 için benzer önceliklere sahibiz, fakat yaşadığımız küresel salgın gösteriyor ki insani krizler, büyük savaşların olduğu zamanlardan bu yana hiç bu kadar göz önünde olmamıştı. İnsanlık olarak bu çıkmazdan yine insan gücüyle ve en önemli meziyetimiz iş birliğiyle çıkacağız.

Bu doğrultuda değer odaklı toplum ve sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarımıza daha hızla devam ediyoruz. “Gezegenimize yatırım”, “kapsayıcı bir topluma yatırım”, “geleceğe yatırım” alanlarını odak noktamıza alan ve her bir etki alanının BM kalkınma hedeflerine hizmet ettiği “Doğan Etki Planı” oluşturduk ve tüm şirketlerimizin iş süreçlerine entegre ediyoruz.

Doğan Grubu’nda pandemi sürecinde ilk günden itibaren iki konuyu önceliklendirdik: Çalışanlarımızın sağlığı ve toplumumuzun refahı. Tüm çalışmalarımızı da bu yönde kurguladık, Covid-19 Kriz komitesi ile tüm çalışanlarımızın sağlığını önceliklendirerek aldığımız önlemlerle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Doğan Grubu olarak ayrıca, Covid-19 salgınıyla mücadelede ülkemize destek vermek, toplumumuzun yanında olmak için birçok destek projesinde yer aldık. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası çerçevesinde Doğan Holding, Aydın Doğan Vakfı, grup şirketlerimizden Aytemiz, Doğan Burda Dergi, Suzuki gibi, aile yatırımlarımızdan Hepsiburada ve nesine.com gibi birçok şirketimizle hem nakit bağış, hem de sağlık malzemesi, gıda kolisi, benzin, araç tahsisleri gibi birçok farklı proje ile grubumuzun bağışları bugüne kadar 12 milyon Türk lirasına ulaştı.

Doğan Holding olarak güven, sevgi ve dayanışma gibi bizi biz yapan, bizi bir arada tutan ortak değerlerimizin ışığında, ülkemizin, milletimizin, grubumuzun bu zorlu süreci geride bırakacağına ve çalışanlarını önceliğe koyan, toplumsal faydayı stratejilerine entegre eden şirketlerin de bu krizden güçlü bir şekilde çıkacağına inanıyoruz.

Biz, yenilikçi fikirlerimiz ve tutkuyla sahiplendiğimiz işimizle 2020’de de ülkemize ve toplumumuza değer katmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Y. Begümhan DOĞAN FARALYALI
Yönetim Kurulu Başkanı