KURUMSAL SORUMLULUK

Kelkit Girişimi

Kelkit Girişimi
Örnek Bir İş Modeli

Doğan Organik Ürünler, 13 yıl önce Kelkit ve çevresinde istihdama katkı sağlayarak göç sorununun önüne geçmek, halkı tarım konusunda eğiterek iş sahibi yapmak ve ekonomiye entegre etmek amacıyla kurulmuştur. Yıllar içinde, Türkiye’nin tarım ekonomisi için sürdürülebilirliği kanıtlanmış örnek bir model haline gelen Şirket, ürettiği yıllık 5.000 ton süt ile Türkiye’nin en büyük organik süt üreticilerinden biridir.

Kelkit ve çevre halkına organik tarım ve hayvancılığın penceresini açan Doğan Organik Ürünler, bölgenin istihdamına, sosyal ve ekonomik gelişimine büyük katkı sağlamıştır. Kelkit ve çevresini organik süt ve besi hayvancılığının merkezi haline getirme hedefiyle yola çıkan Şirket, bölge halkına ve öngörülü stratejilerine olan inancıyla, hedefine her yıl bir adım daha yaklaşmaktadır. Kelkit Havzası’nın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından organik tarım için pilot bölgelerden biri olarak seçilmesinin ardından, 2002 yılında Kelkit Organik Süt Sığırcılığı İşletmesi’nin temelleri atılmış ve işletme 2003 yılında üretime başlamıştır. İki yıl sonra ise AB’den akredite bir sertifikasyon ve kontrol kuruluşundan (IMO) organiklik sertifikası alınmıştır. Böylece Doğan Organik Ürünler Temmuz 2005’te, Türkiye’de ilk defa organik süt üretimini başlatmış ve sektöre öncülük etmiştir.

İşletme’nin ve sözleşmeli çiftçilerin ürettiği süt miktarının artması ile birlikte Doğan Organik Ürünler piyasaya çiğ süt tedarik etmenin yanında, kendi işlediği süt ürünlerini tüketiciye, çeşitli ulusal market zincirlerine ait markalar altında ulaştırmaya başlamıştır.

Şirket, 2014 yılında kendi tüketici markası “Yoncadan”ı yaratarak organik süt ve süt ürünlerini direkt olarak tüketiciye sunma hazırlıklarına başlamıştır. Doğan Organik Ürünler’in yıllardan beri hayvancılıkla uğraşılan bir bölgede, temel ekonomik faaliyete uygun bir girişim başlatması ve bunu başarıyla devam ettirmesi, Şirket’in sürdürülebilir iş modelini ortaya koymaktadır. Doğan Organik Ürünler Kelkit Girişimi’nin bu özelliği, 2005 yılında Avrupa Birliği İşletmeler Müdürlüğü tarafından Avrupa’da sosyal sorumluluk ilkesi taşıyan en iyi 10 yatırımdan biri olarak ödüllendirilmiştir. Ayrıca 2006 yılında, Dünya Gıda Günü’nde Dünya Gıda Örgütü (FAO) tarafından “Yılın En İyi Tarımsal Yatırımı” ödülüne layık bulunmuştur.

Doğan Organik Ürünler’in tarıma dayalı sürdürülebilir büyüme modeli, 2012 yılında Türkiye çapında “Kurumsal Vatandaşlık” ödülünü almaya hak kazanmıştır. Bu ödüle ek olarak Doğan Organik Ürünler, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Avrupa’nın (CSR Europe) ulusal ortakları, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve uluslararası KSS uzmanlarından oluşan Değerlendirme Kurulu’nun verdiği Juri İkincilik Ödülü’nü de almıştır.

2013 yılında ise Şirket, Avrupa Komisyonu Kurumsal Sosyal Sorumluluk İletişimi’nin ilk kez düzenlediği “İşbirliği, İnovasyon ve Etki” temalı Avrupa KSS Ödül programında, KOBİ kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüştür.

Doğan Organik Ürünler 2013 yılında, ülkelerin kurumsal sosyal sorumluluk deneyimlerini paylaştıkları “European CSR Award Best Practice Exchange Forum”a, 30 ülkenin 60 projesi arasından seçilen altı projeden biri olarak katılmıştır. “European CSR Award Best Practice Exchange Forum”, kurumsal sosyal sorumluluk anlayışını yaygınlaştırmak üzere, İngiliz iş dünyası tarafından 1982 yılında Londra’da kurulan “Business in the Community” tarafından gerçekleştirilmektedir.

Doğan Organik Kelkit Girişimi projesiyle Türkiye’de organik hayvancılığın öncülüğünü üstlenen Doğan Holding, Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu tarafından 2014 yılı Ekim ayında 18’incisi İstanbul’da düzenlenen Dünya Organik Kongresi’nin ana sponsoru olarak kongreye verdiği destekle tarımsal kalkınma, gıda güvenliği ve sürdürülebilirlik alanlarında uluslararası deneyim paylaşımına katkıda bulunmuştur. 

© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.