MEDYA

Medya

Dergi ve Kitap Yayıncılığı
Dergi ve Kitap Yayıncılığı

Doğan Burda Dergi

Doğan Burda, özgün ve yaratıcı içerikler sunan dergileriyle Türkiye’de dergi yayıncılığının lideridir. 2 haftalık, 16 aylık ve 6 özel periyodlu derginin yanı sıra diğer çeşitli periyotlardaki dergileriyle beraber toplam 75 yayını bulunan Doğan Burda, dergi yayıncılığı alanındaki başarısını devam ettirmektedir. Şirketin yayınlamakta olduğu dergi sayısı 24 (2016: 29) olup, bu dergilerin 12 (2016: 14) tanesi lisans sözleşmeleri dahilinde yurt dışından alınan isim hakları kapsamında çıkartılmaktadır.

Doğan Egmont

Doğan Grubu ile İskandinavya’nın köklü yayıncısı Egmont’un ortaklığıyla 1996’da kurulan Doğan Egmont, her yaştan ve her ilgi alanından okura seslenen yayın yelpazesi ile Türkiye’nin öncü kitap ve dergi yayıncısıdır.

Doğan Egmont, “Okumak gelecektir” felsefesi ve portföyündeki 1.000’den fazla çocuk kitabı ve 20 dergisi ile çocukların ve gençlerin kişisel gelişimlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Çocuk kitap ve dergi pazarında lider olan Doğan Egmont; Disney, Mattel, Hasbro, Harper Collins ve Scholastic gibi dünyaca ünlü kuruluşların kitap ve dergilerinin yanı sıra Türkiye ve dünyadan önemli yazarların çocuklara yönelik eserlerini yayımlamaktadır.

Kurulduğu 1999 yılından beri yetişkin kültür kitabı yayıncılığının önde gelen yayınevlerinden olan Doğan Kitap, 2007 yılından beri Doğan Egmont bünyesinde faaliyet göstermektedir. Farklı okur gruplarına seslenirken doğru ve hedefe yönelik iletişim kurmak amacıyla 2011 yılında DEX, 2013 yılında DEX Plus ve 2014 yılında da CEO Plus ve Doğan Novus alt markalarını yayın dünyasına tanıtan Doğan Egmont, 2017 yılında Doğan Akademi markası ile sınavlara hazırlık kitapları yayınlamaya başlamıştır. Türk okurunu kaliteli ve seçkin eserlerle buluşturmaya 2017 yılında da devam eden Doğan Egmont, 2017 yılında 829 (227 yetişkin ve 602 çocuk ve gençlik) yeni kitap yayımlamış ve 5,5 milyon adedin üzerinde kitap satmıştır. Ocak ayında Doğan Kitaptarafından yayınlanan Zülfü Livaneli’nin “Huzursuzluk” kitabı 500.000 adet baskıya ulaşarak yılın en çok satan kitabı olmuştur.

20 çocuk dergisi yayınlayan Doğan Egmont, e-kitap alanındaki yatırımlarına da devam etmiş ve çoğunluğu Doğan Kitap markasıyla olmak üzere e-kitap sayısını 750’ye çıkarmıştır.

Dergi Pazarlama Planlama (“DPP”)

Dergi pazarlama ve planlaması alanında faaliyet gösteren Dergi Pazarlama Planlama (“DPP”), yabancı ortaklığı ve rasyonel atılımlarıyla sektördeki rakipsiz liderliğini ve saygınlığını sürdürmektedir

Müzik Ve Program Yapımcılığı
TV ve Müzik Yapımcılığı D Productions

Türkiye’nin yapımcılık alanındaki öncü markalarından biri olan D Productions, 1992 yılında “ANS International” adıyla kurulmuş ve 1998 yılında Doğan TV Holding bünyesine katılmıştır. 2005 yılından itibaren faaliyetlerine D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım A.Ş. adıyla devam eden D Productions; dizi, program, sinema ve film dağıtım ağıyla hizmet vermektedir. D Productions bünyesinde yer alan Kanal D Home Video markası, sinema keyfini evde de yaşamak isteyenleri sinema kalitesinde zengin film alternatifleriyle buluşturmaktadır.

Doğan Music Company (DMC)

2017 yılsonu itibarıyla müzik sektöründe CD satışlarında %25, radyo ve televizyon müzik listelerinde %42 ve dijital satışlarda %48 pazar payına sahip olan DMC, sektörünün lider şirketi unvanını elinde bulundurmaktadır. DMC 2016 yılı sonunda Glamorous Celebrity Management Agency (GCMA) markası ile başladığı oyuncu menajerliği ve ajans faaliyetleri sektöründe de önemli bir yer edinmeye başlamıştır.

NetD

2012 yılında yayın hayatına başlayan ve Eylül 2017’de tasarım ve içerik yapısını değiştiren netd.com “Premium Video İçerik Platformu” olarak yayınlarına devam etmektedir. Kullanıcılarına 3600 ekran deneyimi yaşatmak için Smart TV, uygulamalar ve web olmak üzere tüm platformlarda yer alan netd.com; tüm Doğan TV kanallarının dizi ve programlarının aynı yerden izlenebileceği tek platform konumundadır.

NetD Müzik

Türkçe pop müzikten alternatif müziğe kadar çeşitli tarzlardaki müzik kliplerinin resmi yayın platformu olan NetD Müzik, 8,8 milyon abonesi(5) ile dünyanın en çok izlenen üçüncü Youtube kanalı konumundadır.(6) Kurulduğu Ocak 2014’ten bugüne kadar 19 milyar görüntülemeyi aşan(5) NetD Müzik, dünya genelinde üç yıl içinde en hızlı yükselişe sahip olan ikinci kanal olmuştur.

NetD müzik, 90’ın üzerinde yapım firmasına ait yeni ve resmi müzik klipleriyle sürekli güncellenen kataloğunda bulunan 7 binden fazla videoyu, kullanıcılarına aylık ortalama 600 milyon defa(7) izletmektedir.

Türkçe müziği ücretsiz ve kolay ulaşılabilir olarak tüm dünyaya sunan NetD Müzik, netd.com ile beraber YouTube ve İzlesene’deki müzik kanallarından da yayınlarını sürdürmektedir.

Şantiye

2016 yılında kurulmuş olan Şantiye, YouTube platformu üzerinden yayıncılık yapan kanallarla çalışan bir çoklu kanal ağıdır (MCN (Multi Channel Network)). YouTube tarafından onaylanmış bir kurum olarak, Türkiye’deki içerik üreticilerinin dijital reklam satış haklarını sözleşme ile alarak sponsorlu içerik satışını gerçekleştiren Şantiye, kanallara prodüksiyon ve içerik danışmanlığı da sağlayan bir video prodüksiyon-danışmanlık ağı görevini görmektedir.

Şantiye aylık ortalama 50 milyon görüntülenme ve toplam 7,5 milyon abone ile bünyesinde bulunan en çok izlenme oranına sahip kategorilerdeki toplam 71 YouTube kanalına hizmet vermektedir. Şantiye, kısa vadede network içindeki kanallarının erişimlerini artırmayı; uzun vadede ise Türkiye’nin en büyük ve en kaliteli işlere imza atan çoklu kanal ağı olmayı hedeflemektedir.

(5) https://www.youtube.com/user/netdmuzikk"

(6) https://socialblade.com/youtube/top/100/mostviewed

(7) youtube analytics arayüzü

Diğer Faaliyetler
Radyo Yayıncılığı Slow Türk

Türkiye’nin ilk ulusal Türkçe slow müzik radyosu olan ve “Aşkın Frekansı” sloganıyla aşk şarkılarını radyo dinleyicileriyle buluşturmayı amaçlayan Slow Türk, gün boyunca yayınladığı birbirinden güzel ve romantik şarkılarla kısa sürede en çok dinlenen ve tercih edilen radyolardan biri olmayı başarmıştır. Slow Türk, dinleyicilerine dijital platformlar, Türksat uydusu, karasal yayın ağı, internet yayınları ve tablet ve mobil uygulamalarıyla ulaşmaktadır.

Radyonom.com

Türkiye’de radyoculuk sektöründe öncü projelere imza atan Doğan Radyo Grubu, 2014’te radyonom.com’u hayata geçirmiştir. radyonom.com birbirinden farklı müzik türleri sunan dijital radyo kanalları, zengin müzik içeriği, podcastler, dünya müzik listeleri ve tematik yayıncılık anlayışıyla yayın hayatını sürdürmektedir. Kullanıcı dostu ara yüzü ile radyo dinleyicilerine kolaylık sağlayan bir dijital radyo platformu olan radyonom.com’a web dışında radyonom mobil uygulamalarıyla da erişilmektedir.

Glokal Dijital Hizmetler

Hürriyet Gazetesi’nin online emlak platformu olarak 2006 yılında kurulan hurriyetemlak.com, emlak sektörünün uzman portalıdır. Emlak sektörünü tek bir çatı altında toplayan hurriyetemlak.com; geniş ilan portföyü, güncel haberleri, yenilikçi ürünleri ve projeleri ile emlak sektörünün nabzını tutmaktadır. hurriyetemlak.com’un 2017 yılsonu itibarıyla aylık ortalama 7 milyon’dan fazla tekil ziyaretçisi ve 19 milyondan fazla trafiği vardır (Google Analytics, 2017).

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’nin medya varlıklarının satışı ile ilgili olarak 6 Nisan 2018 tarihinde imzalanan "Hisse Satış Sözleşmesi" kapsamında, Hürriyet Gazetecilik A.Ş.’nin sermayesine %92 oranında iştirak etmiş olduğu bağlı ortaklığı Glokal Dijital Hizmetler Pazarlama ve Ticaret A.Ş.'deki tüm hisseleri Glocal Invest B.V.'ye 14.05.2018 tarihinde satılmıştır.

Kanal D Romanya

Kanal D’nin Romanya’daki yüzü olan Kanal D Romanya, yayın hayatına 2007 yılında ulusal yayın lisansı alarak başlamıştır. Kanal, özgün televizyonculuk anlayışı ile beğeni toplamış ve kuruluşundan kısa bir süre sonra ülkenin en çok izlenen televizyon kanallarından biri haline gelmiştir. 2014 yılında programlarından bazılarını full HD olarak yayınlamaya başlayan Kanal D Romanya, 2016 yılında tüm içeriğini full HD olarak sunmaya başlamıştır. Kanal D Romanya, Romanya’da full HD yayın yapan 2 kuruluştan biridir. 2016 yılında %7,7 seviyesinde olan izlenme payını 2017 yılında da koruyan Kanal D Romanya, ülkedeki en büyük 3 televizyon kanalından biridir.

Dış Ticaret
Basım, Dağıtım ve Dış Ticaret Doğan Dış Ticaret

Temel faaliyet alanı kâğıt ve baskı kalıp malzemesi ithalatı olan Doğan Dış Ticaret, kâğıt, karton ve ambalaj ürünleri mümessilliği, dijital ürün (uydu alıcı ve modem vs.) ithalatı ve perakende pazarına yönelik küresel tedarik hizmeti de sunmaktadır. Faaliyetlerinin büyük kısmı gazete, dergi ve kitap gibi basılı yayın pazarına yönelik olan Doğan Dış Ticaret ambalaj ürünleri ve karton sektöründe yeni mümessillikler almakta ve bu alandaki ürün portföyünü geliştirmektedir.

Doğan Dış Ticaret, 2017 yılında operasyonlarındaki kaliteli ve güvenli hizmeti belgelemek adına T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen YYS (Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası) belgesini almaya hak kazanmıştır.

Doğan Dış Ticaret, 2017 yılında özellikle ambalaj sektörüne hammadde tedariği ve perakende sektöründe satılan çeşitli ürünlerin küresel tedariği konularında iş hacmini artırmıştır.

© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.