OTOMOTİV TİCARET VE PAZARLAMA
Suzuki Motorlu Araçlar Pazarlama A.Ş.

Suzuki Motorlu Araçlar Pazarlama A.Ş.

2015 yılının ikinci yarısından itibaren Doğan Holding bünyesinde faaliyet göstermeye başlayan Suzuki Motorlu Araçlar Pazarlama A.Ş. (“Suzuki”) kuruluşunu takiben hızla yeniden yapılanmıştır. Şirket’in önceliği Suzuki markalı otomobil, motosiklet ve deniz motorlarında mevcut ve potansiyel müşterilerin mutluluğunu ve Suzuki markasına olan bağlılığını devam ettirmektir. Bu amaç doğrultusunda satış ve satış sonrası hizmetlerde süreklilik sağlanması hedeflenmiştir.

Suzuki’nin otomotiv dünyasına adını yazdırdığı SUV modeli Suzuki Vitara, 2018 yılında 2.361 adetlik satış rakamıyla 2017 yılında olduğu gibi, 2018 yılında da kendi sınıfında Türkiye'nin en çok tercih edilen SUV modeli olmuştur.

Tüm otomobil severler tarafından büyük ilgi ve beğeniyle karşılanan Suzuki Vitara'nın, 2019 yılında da başarısını devam ettirmesi beklenmektedir. Suzuki 2018 yılının Aralık ayında satışa sunulan yeni Jimny ve yeni Swift modelleriyle birlikte, 2019 yılında daralması beklenen otomobil pazarında pazar payını artırmayı hedeflemektedir.

2017 yılında motosiklet pazarında yaşanan %20 ek gümrük vergisi uygulamasına rağmen, Suzuki yılı başarıyla tamamlamıştır.

Deniz motorları pazarında 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla %12 civarında daralma yaşanmıştır. Bu süreçte Suzuki 628 adet toptan deniz motoru satışı gerçekleştirmiştir.

Piaggio - Trend Motosiklet Pazarlama A.Ş.

Piaggio - Trend Motosiklet Pazarlama A.Ş.

Doğan Holding’in bağlı ortaklığı olan Trend Motosiklet Pazarlama A.Ş. (“Trend”) ile Avrupa’nın lider ve dünyanın önde gelen motosiklet markalarının (Piaggio, Vespa, Aprilia ve MotoGuzzi) üreticisi Piaggio & C. SpA (“Piaggio Group”) arasında Kasım 2016’da “Münhasır Türkiye Distribütörlük Sözleşmesi” imzalanmıştır. Mart 2017’de satışpazarlama ve satış sonrası hizmetlere başlayan Trend kısa sürede Türkiye pazarında önemli bir noktaya ulaşmıştır. Trend, motosiklet tutkunlarının farklı ihtiyaçlarına uygun modelleri ile markanın en güncel modellerini Türkiye çapındaki bütün satış noktalarında satışa sunmaktadır. Trend, 2019 yılında da başta Vespa olmak üzere diğer tüm modelleriyle motosiklet piyasasında büyümeyi hedeflemektedir.

İstanbul Anadolu yakasında Trend şirketine bağlı, müşteri memnuniyeti odaklı çeşitli model ve aksesuarların satılacağı ve satış sonrası servis hizmetinin verileceği Motoplex adlı yetkili satıcı hizmete girmiştir.

DAF - Glokal Motorlu Araçlar Pazarlama A.Ş.

DAF - Glokal Motorlu Araçlar Pazarlama A.Ş.

Doğan Holding, sektörel büyüme planları doğrultusunda ABD'nin en büyük ağır vasıta kuruluşu olan ve Avrupa’da ilk üç marka arasında yer alan PACCAR Grubu ile iş birliği yaparak DAF marka ağır ticari araçların satış ve satış sonrası operasyonları için Glokal Motorlu Araçlar Pazarlama A.Ş.’yi (“Glokal”) kurmuştur.

Ekim 2016’da resmi olarak faaliyete geçen Glokal, Koşuyolu’nda bulunan merkezinde satış hizmeti vermeye başlamıştır. Glokal Kasım 2017’den itibaren İstanbul Avrupa yakasının İkitelli lokasyonunda DAF marka çekici ve kamyon modelleri için hizmet sunmaya başlamıştır. DAF marka çekici ve kamyon satış ve servis hizmetlerini sürdüren Glokal, 2018 yılında ağır ticari vasıta pazarında yaşanan %36’lık daralma sonucunda yılı 78 adet çekici satışı (2017: 98 adet) ile kapatmıştır.

Ağır ticari vasıta pazarında daralmanın devam edeceği bir yıl olarak öngörülen 2019’da, pazar şartlarına paralel olarak maliyetlerin düşürülmesi konusunda verimlilik ve küçülme çalışmaları sürdürülecektir.

© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.