SANAYİ

Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş.

Çelik Halat
Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş.
Adres
Ertuğrul Gazi Mahallesi, Şehitler Caddesi No.2 Kartepe 41180 KOCAELİ / TÜRKİYE
Tel
+90 262 371 12 80 (Pbx)
Faks
+90 262 371 51 15

Doğan Grubu’nun en eski sanayi yatırımlarından biri olan Çelik Halat, Türkiye’nin yüksek karbonlu çelik halat ve tel gereksinimini karşılamak amacıyla 1962 yılında kurulmuş ve 1968 yılında faaliyete geçmiştir. Sermaye Piyasası Mevzuatı’na tabi olan Çelik Halat’ın payları 10 Ocak 1986 tarihinden bu yana Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem görmektedir.

Şirket bünyesinde çelik halat, endüstriyel galvanizli tel, endüstriyel yaylık tel, patentli tel ve beton demeti üretimi gerçekleştirilmektedir. Kurulduğundan bu yana sürekli gelişerek büyüyen Çelik Halat’ın ürettiği halat ve teller vinçlerde, inşaat sektöründe, petrol ve maden sanayiinde, gemilerde, asansörlerde, çeşitli ulaşım araçlarında, tarımsal araçlarda ve daha pek çok değişik alanda güvenle kullanılmaktadır.

Türk sanayi sektöründe bu alandaki ilk üretici olması, sektördeki birikimi, kurumsal yapısı ve satış hacmi Çelik Halat’ı güçlü ve lider bir marka olarak konumlandırmaktadır. Çelik Halat’ın kalite odaklı ürün ve hizmetleri, faaliyet gösterdiği her bölgede yüksek satış hacmine ulaşmasını sağlamaktadır.

Şirket, yurt içi pazardaki başarısını uluslararası platformlara taşımak için ihracat payını artıracak stratejiler geliştirmektedir. Ürettiği ürünlerle kuruluşundan bu yana marka değerini artıran Çelik Halat, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda yakaladığı başarı ile fark yaratmaya devam etmektedir.

Çelik Halat, uzun yıllardır sahip olduğu TSE EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 ve OHSAS 18001 gibi çevre güvenliği sertifikalarının yanında, American Petroleum Institute (Amerikan Petrol Endüstrisi Kurumu) tarafından da onaylanan kalitesi ile API logosu kullanım (API 9A License No: 9A-0056) iznine ve “Kırmızı Damar” Marka Tescil Belgesi ile Llyod’s Register kalite sertifikalarına da sahiptir. Çelik Halat, ayrıca, Avrupa Birliği içinde faaliyet gösteren EWRIS (Avrupa Çelik Halat Üreticileri Federasyonu), CET (Avrupa Tel Üreticileri Komitesi) ve ESIS (Avrupa Beton Demeti Üreticileri Birliği) adlı kuruluşlara Türkiye’den katılan tek şirkettir. Tüm kalite yönetim sistemlerinin temelini oluşturan 5S (Sınıflandırma, Düzenleme, Temizleme, Standartlaştırma ve Disiplin) Yönetim Sistemi ve süreçlerdeki israfları azaltıp verimliliği artırma yoluyla sürekli iyileştirme kültürü yaratmak için de Kaizen tabanında Yalın Üretim faaliyetlerine başlanmış olup, faaliyetler etkin bir şekilde sürdürülmektedir.

2017 yılı sonunda TAYSAD üyeliğine kabul edilen Çelik Halat, 2017 yılı sonunda Kuzey Amerika Halat Üreticileri Birliği olan AWRF’a (Associated Wire Rope Fabricators) katılım başvurusunda bulunmuştur.

© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.