ENERJİ

AYTEMİZ AKARYAKIT DAĞITIM A.Ş.

Aytemiz
Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.
Adres
Söğütlüçeşme Caddesi No:89 Kadıköy/İstanbul
Tel
(0216) 418 20 20
Faks
(0216) 414 43 80

Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş. (“Aytemiz”), 1963 yılından beri akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren Aytemiz Ailesi tarafından 2009 yılında kurulmuş olup, aynı yıl içinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (“EPDK”)’ndan akaryakıt dağıtım lisansı alarak faaliyetlerine başlamıştır. Aytemiz’in ana faaliyet konusu petrol ürünlerinin dağıtımı ve pazarlamasıdır.

Doğan Holding’in doğrudan bağlı ortaklığı olan Doğan Enerji, Aytemiz’in %50 hissesinin nakden ve peşin olarak satın ve devir alınmasını içeren Hisse Alım ve Hissedarlar Sözleşmesi’ni 29 Ocak 2015 tarihinde imzalamış ve kapanış işlemleri 11 Mart 2015 tarihinde tamamlanmıştır. Aytemiz, 31 Aralık 2017 itibarıyla 537 bayi (lisanslı+lisans bekleyen toplam 581 bayi), 11 ikmal noktası ve 5 depolama tesisi ile akaryakıt ve LPG depolama ve dağıtım faaliyetlerinde bulunmaktadır (31 Aralık 2016: 502 bayi).

Aytemiz, mülkiyeti kendisine ait olan İzmit, Kırıkkale, Trabzon, Erzincan, Mersin ve Alanya terminalleri ile toplam 260 bin m3 depolama kapasitesine sahiptir.

2017 yılında Aytemiz’in toplam akaryakıt ürünleri satış miktarı %28 artışla 1.035.081 ton olurken (1.032.705 ton beyaz ürün ve 2.376 ton siyah ürün), pazar payı %4,0’e yükselmiş, (2016: %3,3); toplam LPG satış miktarı ise %13 artışla 131.425 ton olurken otogaz pazar payı da %4,2 (2016: %3,7) olarak gerçekleşmiştir.

Aytemiz 2017 yılında marka bilinirliğini artırmaya yönelik faaliyetlere de önem vermiştir. Bu amaçla, bayilere yönelik operasyonel iyileştirme ve geliştirmeler, bayi portalı, web ve mobil tabanlı hizmetler, istasyon eğitim faaliyetleri, gizli müşteri araştırmaları, istasyon kıyafetlerinde kurumsallık ve bayi toplantılarına ağırlık verilmiştir. Gerçekleştirilen imaj kampanyaları, ürün, hizmet ve iş birliği iletişimleri sayesinde marka bilinirliğinin yükseltilmesi sağlanmıştır.

Güçlü bayi iletişiminin yanı sıra; pazarlama kanalları etkin biçimde kullanılarak oldukça aktif bir pazarlama iletişimi stratejisi izlenmeye başlanmış ve yenilikçi teknolojiler hızlı bir biçimde hizmet kapsamına alınmıştır. 2017 yılı başında başlanan sadakat kart projesi “Aytemiz Kart” özelinde 114.000’in üzerinde aktif kart kullanıcısına ulaşılmıştır.

Teknolojinin akaryakıt sektörünün en çok faydalandığı alanlardan birini temsil etmesinden hareketle “Araçtan Öde” sistemi hayata geçirilmiş ve sürücülere araçlarından inmeden akaryakıt alımlarını gerçekleştirme fırsatı sunulmuştur. “Araçtan Öde” sistemi araçlarında çocukla seyahat edenlere, bedensel engellilere ve ödeme yaparken kask-eldiven çıkartmak istemeyen tüm motosiklet kullanıcılarına kolaylık sağlayan en güvenilir sistemlerden biridir.

Aytemiz, 2017 yılında motosiklet kullanıcılarının trafikteki algısını yükseltmek, emniyetlerine katkıda bulunmak ve hayatlarını kolaylaştırmak hedefi ile “Motorcu Dostu İstasyon” projesini hayata geçirerek sektörde bir ilke imza atmıştır. Motorcu Dostu olarak adlandırılan Aytemiz istasyonlarında motosiklet kullanıcılarına özel park alanları ve bu alanın önünde kask, mont ve eldiven gibi eşyalarını bırakabilecekleri kişiye özel kilitli dolaplar ve marketlerde kitleye özel ürünler yer almaktadır.

Otomotiv sektöründe yaşanan dönüşümü bugünden gören Aytemiz, yol haritasını bu değişimi de göz önünde bulundurarak yeniden şekillendirmiştir. 2017 yılının Ekim ayında Türkiye’de ilk kez bir akaryakıt istasyonu, sayıları her geçen gün artan elektrikli araçlar için “hızlı şarj” üniteleri ile hizmet vermeye başlamıştır.

“İhtiyaç duyacağınız tüm enerji Aytemiz’de” ilkesiyle, istasyon içerisinde sektördeki ilk elektrikli hızlı şarj uygulaması İstanbul-İzmir Otoyolu üzerindeki Aytemiz istasyonunda sunulmaya başlamıştır. Hızlı şarj ünitesi ile 3 elektrikli aracın aynı anda şarj edilebilmesine imkân veren altyapıyı hazır hale getiren Aytemiz, 2018 yılı içerisinde 5 ilde 6 ayrı noktayı daha hizmete açarak, E-şarj istasyon ağını genişletmeyi hedeflemektedir.

Türkiye’nin tamamına yayılmış bir istasyon ağına sahip olan Aytemiz, elde etmiş olduğu pazar payı ile sektörün önde gelen firmaları arasındaki yerini almıştır. Akaryakıt dağıtım sektörünün en büyük ana dağıtım şirketleri arasında yer alan Aytemiz, 2018 yılında büyümeye devam ederken pazar payını da istikrarlı şekilde artırmayı hedeflemektedir.

© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.