HAKKINDA
Y. Begümhan DOĞAN FARALYALI | Doğan Holding

Y. Begümhan
DOĞAN FARALYALI

Yönetim Kurulu Başkanı

1976 İstanbul doğumlu Begümhan Doğan Faralyalı, lisans öğrenimini London School of Economics’te Ekonomi ve Felsefe alanlarında tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına New York Arthur Andersen’da danışman olarak başlamıştır. Bu deneyiminin ardından Londra Monitor’da, Avrupa’nın önde gelen medya ve teknoloji şirketlerine yönelik yeniden yapılandırma projelerinde danışmanlık yapmıştır.

2004 yılında Stanford Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Faralyalı, Doğan Yayın Holding’de İcra Kurulu Üyesi ve Yabancı Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Doğan Yayın Holding’in uluslararası alanda büyümesinden sorumlu olan Faralyalı, bu dönemde Doğu Avrupa ile Rusya’yı da kapsayan bir coğrafya üzerinde, Avrupa’daki yatırım fırsatlarını değerlendirmiştir.

2007 yılında Doğan Yayın Holding’in Türkiye dışındaki ilk televizyon yatırımı olan Kanal D Romanya’yı kurmuş ve bu kanalın Ringier ile ortaklığını gerçekleştirmiştir. Kanal D Romanya, kuruluşunu takip eden iki yıl içinde tüm günde üçüncü kanal olarak önemli bir başarıya imza atmıştır. Aynı dönemde Londra Borsası’nda işlem gören Trader Media East’in Hürriyet tarafından satın alınması gerçekleştirilmiştir. Begümhan Doğan Faralyalı, DYH’nin gerçekleştirmiş olduğu en büyük uluslararası satın alma olan bu projede aktif olarak rol almıştır.

Yurt dışında edindiği 15 yıllık deneyimin ardından Türkiye’ye dönen Faralyalı, 2009 yılında Star TV’nin CEO’luğunu, 2010 yılında Kanal D ve CNN Türk’ü de bünyesinde bulunduran Doğan TV Holding’in Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Hâlihazırda Kanal D Romanya Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra 1 Ocak 2012 itibarıyla Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürüten Faralyalı, evli ve iki çocuk annesidir.

Hanzade V. DOĞAN BOYNER | Doğan Holding

Hanzade V.
DOĞAN BOYNER

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret şirketi Hepsiburada.com’un kurucusu Hanzade Doğan Boyner, e-ticaret alanında Türkiye’de en önemli şahsiyetlerden biridir.

Boyner, Hâlihazırda Doğan Online, Doğan Gazetecilik ve Aydın Doğan Vakfı'nda Yönetim Kurulu Başkanlığı, Hürriyet Gazetecilik, Doğan Burda ve Doğan Holding'te ise Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini sürdürmektedir.

London School of Economics'ten ekonomi dalında lisans derecesiyle mezun olduktan sonra, Londra'da Goldman Sachs International'ın İletişim, Medya ve Teknoloji Grubu'nda finansal analist olarak çalıştı. Columbia Üniversitesi'nden MBA derecesi aldığı yıl Türkiye'ye döndü ve Türkiye’nin en büyük internet holdingi Doğan Online’ı kurdu. 2003 yılında portföyünde Türkiye’nin en çok satan gazetesi Posta’nın da bulunduğu Doğan Gazetecilik’in CEO’su oldu. 2006 yılında Doğan Holding’in, iştiraki Petrol Ofisi üzerinde Orta Avrupa’nın önde gelen petrol ve gaz şirketi OMV ile rafineri, petrol arama ve üretim alanlarında stratejik işbirliği kurmak üzere yaptığı ortaklık anlaşması sırasında aktif rol aldı, ardından Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

Brookings Enstitüsü Mütevelli Heyeti, Columbia Business School Gözetmenler Kurulu, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi, Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği, Genç Başkanlar Organizasyonu ve Kadın Girişimcileri Derneği üyesi olan Doğan, kurucularından biri olduğu Global İlişkiler Forumu ile Dünya Gazeteciler Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak sivil toplumda aktif rol almaktadır.

Boyner, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri tarafından birçok kez “Yılın İş Kadını” seçilmiştir.

Boyner, aynı zamanda Türkiye'nin en başarılı sosyal sorumluluk projelerinden "Baba Beni Okula Gönder" kampanyasını yürütmektedir. Kız çocuklarının eğitiminin önündeki engelleri kaldırmayı hedefleyen bu proje çerçevesinde 10.500 kız çocuğuna burs verilmiş, 33 adet kız yurdu yaptırılmıştır.

Arzuhan DOĞAN YALÇINDAĞ | Doğan Holding

Arzuhan
DOĞAN YALÇINDAĞ

Yönetim Kurulu Üyesi

Arzuhan Doğan Yalçındağ, çalışma hayatı boyunca yeni projeleri hayata geçirmekle ilgilendi. 1990’da Milpa ile çalışırken Alman katalog üzerinden satış şirketi Quelle’yi Türkiye’ye getirdi ve 1993’e kadar bu şirketi yönetti. 1994’de Alternatifbank’ın kuruluş çalışmalarına katıldı ve burada Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Bir yıl sonra Milliyet Dergi grubunun Mali İşler Sorumlusu oldu. 1996’da Kanal D yönetimine katıldı ve çeşitli bölümlerin sorumluluğunu üstlendi. En önemli başarılarından biri Time Warner Grubu ile 1999’da başlattığı görüşmeler sonucunda 2000 yılında CNN Türk’ün yayın hayatına başlamasıydı.

2005’te Kanal D, CNN Türk, DMC, D Yapım, D-Smart uydu platformu ve grubun radyolarının ana şirketi Doğan TV Holding’in CEO’su oldu. Bu görevi yürütürken, 2007’de ülkenin önde gelen iş insanları kuruluşu TÜSİAD’ın 40 yıllık tarihinde yönetim kurulu başkanlığına seçilen ilk kadın oldu. 2010’da başkanlıktan ayrıldıktan sonra da çalışmalarını TÜSİAD Başkanlar Konseyi Üyesi ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı olarak sürdürüyor.

TÜSİAD başkanlığından ayrıldıktan sonra Doğan Holding’in başkanlığını grubun kurucusu babasından devralarak Şirket’te ikinci kuşak yöneticiler dönemini başlattı.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, 1996’da Aydın Doğan Vakfı’nın kuruluşunu gerçekleştirdi ve bugüne kadar Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdürdü. 2010-11 arasında da Vakfın başkanlığını yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde, Arzuhan Doğan Yalçındağ’ı Türkiye’nin AB nezdinde fahri büyükelçisi olarak görevlendirdi, o da bu sıfatla “Türkiye’nin AB üyeliği için Kadın Girişimi”ni başlattı.

Dünya Ekonomik Forumu/World Economic Forum tarafından Genç Global Yönetici olarak seçildi. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGIDER’in kurucu üyeleri arasında yer aldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı TEGV yönetim kurulunda çalıştı. Türk-Amerikan İşadamları Derneği TABA’nın kurucu üyeleri arasında yer aldı ve yönetim kurulunda görev yaptı. Türkiye Üçüncü Sektör vakfının kurucularından olan Yalçındağ, Ocak 2004’te İstanbul Modern’in de kurucuları arasında yer aldı ve halen Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışıyor. Türkiye Vodafone Vakfı Danışma Kurulu Üyesi olan Doğan Yalçındağ aynı zamanda Koç Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Strateji ve Danışma Kurulu Üyeliği yapmakta ve American Turkish Society Yönetim Kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir.

New York’taki Paley Media Center’ın ve Expo 2015 Milano’nun uluslararası danışma kurulunda da görev yapan Arzuhan Doğan Yalçındağ’a 2009’da İtalya Cumhuriyeti’nin Kumandan (Commendatore dell’Ordine della Stella d’Italia) nişanı verildi. Dünya Ekonomik Forum’unun (WEF) Medya, Eğlence ve Enformasyon (MEI) Yürütme Kurulu Üyesi’dir.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, halen Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanıdır. Evlidir ve iki çocuğu vardır.

Vuslat DOĞAN SABANCI | Doğan Holding

Vuslat
DOĞAN SABANCI

Yönetim Kurulu Üyesi

26 Mayıs 2010 tarihinden bu yana Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Vuslat Doğan Sabancı, Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuş ve New York’taki Columbia Üniversitesi’nde Uluslararası Medya ve İletişim alanında yüksek lisans yapmıştır.

2004-2010 yılları arasında İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Vuslat Doğan Sabancı, 2007 yılında Trader Media East (TME) şirketini alarak Hürriyet’i lider bir Türk gazetesinden uluslararası bir şirket haline getirmiştir. Bu satın alma o güne kadar bir Türk şirketinin gerçekleştirdiği en büyük yurt dışı satın alımı olmuştur. TME, Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Macaristan, Hırvatistan ve Slovenya’da faaliyet gösteren online ve yazılı reklam yayıncısı şirketidir. İz Ruki v Ruki Rusya’nın en çok bilinen medya markalarından biridir. İrr.ru Rusya’nın lider online seri ilan şirketidir.

Vuslat Doğan Sabancı, dijital yayıncılığa ve servislere yatırım yaparak Hürriyet’in Türkiye’de yeni medyanın önemli bir oyuncusu olmasını sağlamıştır. hurriyet.com.tr Avrupa’nın en çok ziyaret edilen medya sitelerinden olmuştur. Hürriyet online seri ilanlar alanında hurriyetemlak.com, hurriyetoto.com, yenibiris.com, fırsat siteleri alanında yakala.co, e-ticaret alanında yenicarsim.com siteleriyle faaliyet göstermektedir.

Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet’te insan hakları ve özellikle cinsiyet eşitliği konularına yatırım yaparak Türkiye’de bu alanda güçlü bir ses haline gelmiştir. Başlattığı Aile İçi Şiddete Son! kampanyasının neticesinde tam sekiz yıl sonra bu alanda kanun çıkarılmıştır. 2011 Genel Seçimleri’nden önce başlattığı Haklı Kadın Platformu ile Türkiye’de kadın konusunda faaliyet gösteren tüm STK’ları aynı çatı altında toplayıp meclise daha fazla kadın girmesi için baskı platformu oluşturmuştur. 2011 seçimlerinden sonra kadın milletvekilleri sayısı 48’den 78’e yükselmiştir. Vuslat Doğan Sabancı, bunlar dışında kadının toplumsal hayatta ve ekonomide hak ettiği yere gelmesi için kadına mikro kredi sağlama ve benzeri birçok faaliyet yürütmektedir.

Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Gazetesi’ne 1996 yılında reklamdan sorumlu Başkan Yardımcısı olarak katılmış, üç yıl sonra gazetenin Pazarlama Operasyon Grup Başkanlığı’na terfi etmiştir. Sorumlulukları arasına, pazarlama, satış, insan kaynakları ve bilgi teknolojileri (IT) faaliyetleri dâhil olmuştur.

Doğan Sabancı, Hürriyet’e katılmadan önce, bir yıl süreyle The New York Times gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü bölümünde çalışmıştır. Daha sonra The Wall Street Journal gazetesinde Asya İş Dünyası Haberleri Kanalı ve gazetenin Latin Amerika Edisyonu’nun kurulması projelerinde yer almıştır.

1971 doğumlu olan Vuslat Doğan Sabancı, evli ve iki çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir.

Vuslat Doğan Sabancı, Uluslararası Basın Enstitüsü’nde (IPI) sekiz yıl Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış olması nedeniyle Enstitü’nün Ömür Boyu Onursal Üye unvanına sahiptir. Kurulduğu 2006 yılından beri Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptığı, girişimcileri tespit edip destekleme amaçlı, uluslararası sivil toplum kuruluşu Endeavor Türkiye’de aktif görev almaktadır. Ayrıca 2003’den bu yana TÜSİAD Üyeliği de devam etmektedir.
Soner GEDİK | Doğan Holding

Soner
GEDİK

Murahhas Üye

1987’den bu yana yaklaşık otuz yıldır, çeşitli kademelerde yönetici olarak Doğan Grubu’nda başarılı çalışmalarda imzası bulunan Soner GEDİK, 1958 yılında Eskişehir’de doğmuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi ve Maliye Bölümü’nden 1981 yılında mezun olmuştur. 1985 yılında dönem birincisi olarak, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanı unvanını almaya hak kazanmıştır. 1987 yılında özel sektöre geçerek, Denetleme Grup Başkanı olarak Hürriyet Holding A.Ş.’de göreve başlamıştır. 1989-1998 yılları arasında Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı görevlerini sürdürmüştür. 1998 yılında Doğan Yayın Holding’in halka arz sürecinde de önemli rol oynayarak, Mali İşler Grup Başkanı (CFO) ve Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. Doğan Medya Grubu’nda halka açılmalar, satın almalar, yabancı ortaklıklar, yeni şirketlerin kurulması vb. önemli kurumsal finansman ve strateji konularında ön planda görev almıştır. Soner Gedik evli ve dört çocuk babasıdır.

İmre BARMANBEK | Doğan Holding

İmre
BARMANBEK

Yönetim Kurulu Üyesi

1942 yılında doğan İmre Barmanbek, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ekonomi ve finans bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olmuştur. Kariyerine Maliye Bakanlığı’nda, Hesap Uzmanları Kurulu hesap uzman yardımcısı olarak başlamış ve hesap uzmanı olarak devam etmiştir. 1969-1972 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatı Teşvik Uygulama’da planlama uzmanı olarak görev yapan İmre Barmanbek, tekrar Maliye Bakanlığı’ndaki görevine dönmüştür. 1975-1977 yılları arasında Vergiler Temyiz Komisyonu’nda üyelik yapmıştır.

Bakanlıktaki başarılı kariyerinin ardından görevinden ayrılarak özel sektörde çalışmaya başlamıştır. Koç ve Doğan Gruplarının ortak girişimi olan Doğuş Akü’ye Finans Müdürü olarak katılan İmre Barmanbek, daha sonra aynı kuruluşta Genel Müdürlüğe terfi etmiştir. İş hayatına Doğan Holding’de Mali Koordinatör olarak devam eden Barmanbek, 1998 yılında Mali İşler Grup Başkanı olmuştur. 1999-2003 yılları arasında CEO’luk ve Yönetim Kurulu Murahhas Üyeliği görevlerini yürütmüştür.

Dinamik yönetim tarzı ve Doğan grubu için katma değerli gelişmeye verdiği önemden dolayı, 2001 yılında Dünya Gazetesi tarafından Türkiye’de “Yılın En İyi Kadın Yöneticisi” ödülünü kazanmış; 2001 ve 2002 yıllarında ise üst üste iki defa Fortune dergisi tarafından “Dünyanın En Etkili Kadın Yöneticileri” arasında ilk önce 33., sonrasında 22. sırada yer almıştır. Aynı tarihlerde FORBES dergisince belirlenen “Yılın en etkili 100 kadını” arasına girmiştir. 2003 yılının başından beri Doğan Holding’te Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini, Ağustos 2012 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Üyesi olarak sürdürmektedir.

Dr. A. Vural AKIŞIK | Doğan Holding

Dr. A. Vural
AKIŞIK

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Vural Akışık, ortaöğrenimini İstanbul Robert Kolej’de tamamladıktan sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu ve aynı üniversitede matematik dalında yüksek lisans yaptı. California Üniversitesi Berkeley’de matematiksel istatistik konusunda doktora eğitimini tamamladı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve California Üniversitesi Berkeley’de öğretim üyesi olarak görev yaptı. Profesyonel iş hayatına Pamukbank’ta başlayan Akışık, 1984 yılında İnterbank’a CEO olarak atandı. 1988 yılında, Türkiye’nin ilk yatırım bankası olan Türk Merchant Bank’ın kurucu hissedarları arasında yer aldı ve bankanın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su oldu. 1997 yılında ise Dışbank’a CEO olarak atandı. 2001 yılında devletin elinde bulunan bankaların yeniden yapılandırılması için özel bir görevle Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu’na başkan olarak davet edildi. Bu görevde organizasyonel ve mali yeniden yapılandırma çalışmalarını başarıyla tamamlayıp, yeniden Dışbank’a dönerek Yönetim Kurulu Başkanlığı’na devam etti. Petrol Ofisi Yönetim Kurulu Başkanlığı, Doğan Holding İcra Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

28.02.2009 tarihi itibarıyla Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekiliği görevinden ayrılan Dr. Akışık, ayrıca geçmişte Türk Amerikan İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığı; TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Üyeliği; Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Yönetim Kurulu Üyeliği; Malatya Eğitim Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği ve Istanbul Eğitim Vakfı Kurucu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Ahmet Vural Akışık 31 Mart 2016 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısında Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir. Ahmet Vural Akışık’in bağımsızlık beyanı için tıklayınız.

Hacı Ahmet KILIÇOĞLU | Doğan Holding

Hacı Ahmet
KILIÇOĞLU

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1956 Doğumlu Hacı Ahmet Kılıçoğlu, 1977 yılında İngiltere’de University of Essex’ten ekonomi dalında lisans, 1978 yılında ise yüksek lisans derecelerini aldı. Çalışma hayatına 1979 yılında T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında başladı ve 1980 yılında Türkiye İş Bankası’nda uzman yardımcısı olarak devam etti. Askerlik görevini tamamladıktan sonra bir dönem özel sektörde çalıştı. 1987 yılında Türk Eximbank’ta göreve başlayan Kılıçoğlu, çeşitli kademelerde bulunduktan sonra, bu kurumda 1998-2010 yılları arasında Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2010 yılında Denizbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapan Kılıçoğlu, halen özel sektörde bazı kuruluşlarda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Hacı Ahmet Kılıçoğlu 31 Mart 2016 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısında Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir. Hacı Ahmet Kılıçoğlu’ın bağımsızlık beyanı için tıklayınız.

Tayfun BAYAZIT | Doğan Holding

Tayfun
BAYAZIT

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

1980 yılında Makine Mühendisliği alanında lisans derecesi alan Tayfun Bayazıt, 1983 yılında Columbia Üniversitesi’nde Finans ve Uluslararası İlişkiler alanlarında Yüksek Lisans öğrenimini tamamlamış ve bankacılık kariyerine Citibank’ta başlamıştır. 13 yıl boyunca Çukurova Grubu bünyesinde Yapı Kredi (Genel Müdür Başyardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi), İnterbank (Genel Müdür) ve Banque de Commerce et de Placement S.A. İsviçre’de (Président & CEO) üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. 1999 yılında Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Dışbank Murahhas Azalığı’na getirildikten sonra aynı grupta 2001 yılında Dışbank İcra Başkanlığı’nı (CEO) üstlenmiş ve 2003 yılında Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevlendirilmiştir. Bayazıt, Fortis’in 2005 yılı Temmuz ayında Dışbank’ın çoğunluk hisselerini satın almasını takiben Fortis Türkiye CEO’luğu ve Küresel Yönetim Komitesi Üyeliği’ne getirilmiştir. 2006’da yapılan Genel Kurul’un ardından Fortis Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almıştır. 2007 yılında Yapı Kredi’ye (UniCredit ve Koç Grubu ortaklığı) Murahhas Üye ve Genel Müdür olarak geri dönen Bayazıt, 2009 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Ağustos 2011’de halen kurucu ortak ve başkanlığını yürütmekte olduğu “Bayazıt Danışmanlık Hizmetleri” şirketini kurmak için Yapı Kredi’deki görevinden ayrılmıştır. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Bayazıt, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Darüşşafaka, Embarq, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak rol almaktadır.

Tayfun Bayazıt 31 Mart 2016 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısında Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir. Tayfun Bayazıt’in bağımsızlık beyanı için tıklayınız.

© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.