HAKKINDA

CEO’NUN MESAJI

Yağmur ŞATANA Yağmur ŞATANA
Değerli Paydaşlarımız,

2017 yılına küresel ekonomi adına jeopolitik gerilimler ve siyasal riskler ile dolu bir ajanda ile girmiş olsak da, genel beklenti 2016 yılından daha iyi bir performans gerçekleşmesiydi.

2017 yılı, büyük merkez bankalarının destekleyici para politikalarının devam etmesi nedeniyle, küresel risk algılamasının olumlu tarafta kaldığı bir dönem oldu. Ekonomik aktivitelerin olumlu seyri 2017 yılında yalnızca ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri gibi gelişmiş ülkelerde değil, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde de devam etti. Dünya ekonomisinin ılıman bir iklimden geçtiğini gösteren önemli veriler arasında; Euro Bölgesi’nde ilk çeyrekte %2,0 olan büyüme hızının %2,3’e yükselmesi, gelişmekte olan ekonomilerin yarattığı toplam katma değerin ikinci çeyrekte yıllık bazda %5,2 büyümesi ve küresel ihracatta yaşanan %8,6 oranında artış gösterilebilir.

Türkiye ekonomisi 2017 yılının üçüncü çeyreğinde yıllık %11,1 büyüme ile 2011 yılından beri en yüksek büyüme oranına ulaştı. Tüm yılı ise %7’ye yakın bir büyüme oranı ile bitirmesi mümkün görünüyor. Türkiye ekonomik açıdan özellikle küresel ölçülerde dikkat çeken büyüme performansı, güçlü bütçe dengeleri, enerji fiyatlarının ılımlı görünümü altında enerji ithal eden ve cari açığını sürdürülebilir seviyelerde tutabilen olmanın avantajıyla, küresel sermayeyi çekmeye devam edecektir. 2018 yılında, hem dünya hem Türkiye ekonomisi için toparlanmanın bir adım ötesine geçilerek yeni yatırımların gerçekleşeceği bir yıl olacağını öngörüyorum.

Doğan Grubu olarak biz toplamda 12 bin çalışanımız ile medyadaki güçlü konumumuzun yanı sıra enerji, perakende, turizm, sanayi, finansal hizmetler, gayrimenkul ve motorlu araçlar pazarlama alanında faaliyet gösterdik. Bir süredir Grup olarak yürüttüğümüz “Odaklanma ve Verimlilik” stratejimizin etkilerini 2018 yılında artarak göreceğimize inanıyorum.

2017 yılındaki öncelikli hedefimiz, faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde gelir ve kârlılığımızı artırmaya devam etmek, dönüşüm ve sürdürülebilirliğe odaklanmaktı. Bu hedefle, 2017 yılında konsolide toplam varlıklarımız 9,3 milyar Türk Lirası olarak gerçekleşti. Gelirlerimiz 2017 yılında bir önceki yıla kıyasla %35 oranında artarak 10,5 milyar Türk Lirası oldu. Enerji yatırımlarımızın olumlu katkısı ile konsolide gelirlerimiz 2012-2017 yılları arasında %28 yıllık bileşik büyüme oranı (YBB) yakalamıştır. Son üç yıldaki yıllık bileşik büyüme oranımız ise %44 olarak gerçekleşti. Konsolide brüt kârımız ise, bir önceki yılın %12,1 üstünde gerçekleşerek 1,4 milyar Türk Lirası’na ulaşırken; faiz, amortisman ve vergi öncesi kârımız ise %26 artarak 611 milyon Türk Lirası oldu.

Faaliyette bulunduğumuz başlıca sektörleri tek tek ele alacak olursak; enerji sektöründe, son üç yılda sektörün en hızlı büyüyen markası olmayı başaran Aytemiz ile gelirlerimizdeki artışta en büyük katkıyı sağladık. Aytemiz, 2017 yılı içerisinde istasyon sayısını 537’ye ulaştırırken büyüme hedefleri doğrultusunda her yıl bayi ağını genişletmeye devam etmektedir. Geleceğin enerji kaynaklarının satışının da öncüsü olan Aytemiz, sektördeki ilk elektrikli hızlı şarj uygulamasını istasyonlarında sunmaya başlamış, motosiklet dostu uygulamaları ile kitleyi sahiplenerek liderlik etmiştir.


Yenilenebilir enerjide ise büyümeye devam ediyoruz. Doğan Enerji tarafından, Mersin RES’in kapasitesi 2017 yılsonunda 42 MW’dan 62,7 MW’a çıkarken toplam rüzgar enerjisi kapasitemiz ise 147 MW’dan 168 MW’a yükseldi. Özellikle Mersin RES’in konumu ve üretim verileri itibarıyla Türkiye’de kurulu olan rüzgar santralleri içerisinde en verimlilerden birisi olması Doğan Enerji portföyüne önemli katkı sağlamaktadır.

Yenilenebilir enerji üretimi alanında büyümek isteyen Doğan Enerji uhdesinde 60 MW güce sahip ve halihazırda önlisanslı olan Taşpınar RES projesi bulunmaktadır. Bu projenin izin ve lisans süreçlerinin 2018 yılsonuna kadar tamamlanmasını beklemekteyiz. Yaptığımız bu yatırımların haricinde, yenilenebilir enerjide Türkiye’nin önde gelen kuruluşları ile yapmış olduğumuz güçlü iş birlikleri ile ülkemizi hedeflenen yenilenebilir enerji üretimi seviyesine çıkarmak için üstümüze düşeni yaptığımıza inanıyorum.

Medya sektöründe, reklam pazar lideri konumumuz ve Türkiye’nin önde gelen içerik üreticisi olarak, her gün milyonlarca kişiye ulaşıyoruz. Medyadaki güçlü pozisyonumuzu dijital çağın fırsatlarına odaklanarak büyütmeyi hedefliyoruz. 2017 yılsonu itibarıyla Hürriyet 1,7 milyar sayfa görüntüleme ve 215 milyon ziyaretçi sayısı ile Facebook ve Google’dan sonra pazardaki 3’üncü büyük oyuncu konumundadır. Hürriyet Emlak ise ayda ortalama 7 milyon tekil ziyaretçiye ulaşmaktadır. Fanatik ile Türkiye’nin en çok okunan spor gazetesi konumundayız. Ayrıca, Fanatik bu başarısını fanatik.com.tr ile spor kategorisinde en fazla sayfa görüntülenme ve tekil ziyaretçi alan web sitesi olarak da güçlendirmekte. Posta ise, dijitalde 2016’dan 2017’ye sayfa görüntüleme de sektör ortalamasının üzerinde %150 büyüdü.

Kanal D, 2017 yılında en çok izlenen TV kanallarından biri olurken; kanald.com.tr ise aylık ortalama 8,5 milyon tekil ziyaretçi ve yıl boyunca toplam 1,1 milyarın üzerinde sayfa gösterimi ile “Türkiye’nin en çok tıklanan TV internet sitesi” unvanını yıllardır korumaktadır. Ayrıca, Kanal D, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), Ekonomi Bakanlığı’nın katkıları ile düzenlediği “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” ödül töreninde, “Görsel-İşitsel Hizmetler” kategorisinde sektörünün birincisi olmuştur. CNN Türk ise TNS verilerine göre en çok izlenen haber kanalı olurken; cnnturk.com, Google Analytics verilerine göre, aylık 20 milyon tekil ziyaretçi ve 200 milyona yakın sayfa gösterimi ile 2017 yılında en çok büyüyen haber sitelerinden biri oldu.

Perakende sektöründe, D&R, hobi ve kültür mağazacılığı alanındaki benzersiz hizmetini geniş bir coğrafyada sunmaktadır. D&R, 2017 sonu itibarıyla 169 mağazaya ulaşmıştır. D&R mağazalarını ayda ortalama 5 milyon kişi ziyaret ederken; D&R’ın online mağazalarında ise 2017 yılında tekil ziyaretçi sayısı bir önceki yıla kıyasla %22 oranında artarak ayda 5,5 milyon ziyaretçiye ulaşmıştır. Ürün çeşitliliği ve geniş mağaza ağıyla pazar lideri konumunda olan D&R, 2018 yılında pazardaki konumunu korumak ve marka bilinirliğini yükseltmek amacıyla hem elektronik ticaret alanında hem de mağazacılık alanında yatırımlarına devam edecektir.

Sanayi sektöründe faaliyet gösteren Çelik Halat ve Ditaş’ın 2017 yılında gelir ve kârlılıkları bir önceki senenin üzerinde gerçekleşirken; bu durum Doğan Holding’in konsolide sonuçlarını da olumlu etkilemiştir. Çelik Halat, Türk sanayi sektöründe çelik halat ve tel konusunda ilk üretici olması, sektördeki birikimi, kurumsal yapısı ve satış hacmi ile güçlü ve lider bir markadır. Ditaş ise, 45 yılı aşkın deneyimiyle Türkiye’nin en büyük direksiyon ve süspansiyon sistem parçaları üreticilerinden biri olarak dünya pazarlarında hem orijinal ürün tedarikçisi hem de yenileme pazarında bilinen bir marka olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Ditaş aynı zamanda geçmişe dayanan mühendislik altyapısını geleceğe taşıyacak şekilde yapılanmasını tamamlayarak; 2017 yılında Ar-Ge Merkezi olmaya hak kazanmıştır.

2015 yılında Japon Suzuki markasının Türkiye distribütörlüğünü üstlenerek yeniden giriş yaptığımız otomotiv iş kolunda, satış hacmimizi 2017 yılında artırdık. Suzuki, B-SUV segmentinde Vitara modeli ile 2017 yılını segmentinde lider olarak tamamladı. Bu satış performansı sonucunda Suzuki Türkiye Avrupa bölgesinde Vitara satışlarını en iyi artıran ülke seçilmiş ve ödüle layık görülmüştür.

Doruk Faktoring, Haziran 2017’de Sermaye Piyasası Kurulu’ndan 300 milyon Türk Lira'lık borçlanma aracı ihraç izni almış ve Eylül 2017’de 90 milyon Türk Lirası nominal değerli ilk tahvil ihracını gerçekleştirmiştir. Özkaynak gelişimine ilave yaratılan bu kaynak devam eden hızlı gelişime enerji katmıştır. Doruk Faktoring’in de 2017 ve 2018 yıllarındaki hızlı büyümesi ile aktif ve kârlılık bakımından üst sıralardaki yerimizi güçlendireceğine inanıyorum. 2017 yılında Doruk Finansman’ın, Deutsche Bank AG’ye ait %49 oranındaki hisselerinin tamamı Şirketimizce devir alınmıştır. Doruk Finansman, 2017 yılında yeniden yapılanarak, yılın son çeyreğinde tüketici ve ticari finansman, işlemlerine ivme kazandırmıştır. Doruk Finansman 2018 yılında; sektörel ve firma bazında yaygın müşteri tabanı ve kredi risk konsantrasyonu anlayışı ile bilançosunu büyütmeyi ve pazar payını hızla geliştirmeyi hedeflemektedir.

Doğan Holding olarak, her zaman işimizi daha etkin ve verimli kılacak; öncü ve yenilikçi yönetim anlayışımızı destekleyen ve faaliyette bulunduğumuz iş kollarında sinerji yaratabilecek fırsatları değerlendiren bir kurum olduk. Bu amaca da hizmet eden, öncü girişim sermayesi şirketimiz ile Doğan Grubu için stratejik önem taşıyan özellikle yenilikçi ve dijital alanlara yatırım yapıyoruz. Öncü ile gerçekleştirmekte olduğumuz faaliyetlere hem iş fırsatı hem de küçük yatırımcılara ve ülke gelişimine katkı olarak bakıyoruz.

2018 yılının “Odaklanma ve Verimlilik” stratejimizin etkilerinin daha fazla hissedildiği bir yıl olmasını bekliyoruz...

Grup olarak, stratejik planlarımız ve risk değerlendirmelerimiz çerçevesinde, faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde verimliliğe, inovasyona, dijitalleşmeye, kapasite artırımlarına ve yeni yatırımlara devam edeceğiz. Özellikle medya sektöründe dijitalleşmenin sunduğu verimlilik fırsatlarını da stratejik planlar ve günlük işleyişimizin önemli bir parçası olarak önceliklendiriyoruz.

2018 yılında da faaliyette bulunduğumuz sektörlerde yurt içi pazardaki liderliğimizi korurken, yurt dışı pazarlardaki varlığımızı da güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Grubumuzun genel dinamiği, organik olarak mevcut işlerimizi büyütmek, bunun yanında da yeni fırsat alanlarına odaklanmaktır. Ana iş kollarımızda sürdürülebilir büyümemizi devam ettirirken, yeni iş kollarındaki fırsatları da takip ediyoruz.

2018 yılında da yolumuza aynı kararlılık ve heyecanla devam ederken, faaliyette bulunduğumuz sektörlerde hem ülkemize hem iş ortaklarımıza hem de bulunduğumuz coğrafyalardaki toplumsal refaha katkıda bulunmaya ve değer yaratmaya devam edeceğiz.

Bu vesile ile 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz başarılı sonuçlara katkı sağlayan müşterilerimize, iş ortaklarımıza, çalışma arkadaşlarıma ve hissedarlarımıza teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla,

Yağmur ŞATANA

CEO
© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.