HAKKINDA

CEO’NUN MESAJI

Soner Gedik Soner Gedik
Değerli Doğan Holding Paydaşları,

Küresel ekonomide ciddi kırılganlıkların yanı sıra önemli fırsatların ortaya çıktığı bir faaliyet dönemini daha geride bıraktık. Kısa vadeli hedeflere odaklanan birçok piyasa aktörü yılsonu hedeflerinin oldukça gerisinde kalırken, uzmanlık ve deneyimleri ışığında geleceği bugünden planlamaya odaklanan özel sektör kuruluşları rekabette ön plana çıkmayı başardı. Köklü deneyimini güncel gelişmeler ışığında sürekli güncellenen kurumsal uzmanlıkla birleştiren Doğan Holding de geleceği bugünden kurmaya odaklanan özel sektör kuruluşları içerisinde yer alarak 2015 yılında başarılı finansal ve operasyonel sonuçlara ulaştı.

YENI MARKALARLA BIRLIKTE DAHA GÜÇLÜ HALE GELEN IŞ KOLLARIMIZ

Doğan Holding olarak 2015 yılında da küresel ekonomideki ve yerel piyasalardaki gelişmeleri yakından izleyerek iş süreçlerimizi daha kârlı hale getirmeyi sürdürdük. Yeni satın alma ve işbirlikleriyle marka karmamızı daha güçlü hale getirirken; iş süreçlerimizde de önemli oranda verimlilik artışı sağladık. Akaryakıt sektörünün tamamen yerli sermayeli ve en itibarlı oyuncularından biri olan Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.’ye %50 oranında ortak olarak akaryakıt dağıtım sektörüne yeniden güçlü bir giriş yapmış olduk. Japon menşeili Suzuki firması ile otomotiv, motosiklet ve deniz motorları alanlarında gerçekleştirdiğimiz distribütörlük anlaşması ile Onursal Başkanımız Sayın Aydın Doğan’ın profesyonel iş yaşamına ilk adımını attığı sektörde yeniden faaliyet göstermeye başladık. Suzuki markası ile otomobil, motosiklet ve deniz motoru satışlarına 2016 yılında başlamayı hedefliyoruz. Bodrum’un en gözde butik otellerinden Marina Vista’nın turizm varlıklarımız arasına katılması sayesinde Milta Bodrum Marina ile birlikte büyük gelişim potansiyeli sunacak bir işbirliği modelinin ilk adımını atmış olduk.

SATIŞ GELIRLERI AÇISINDAN DAHA SAĞLAM VE DENGELI PORTFÖY YAPIMIZ

İlkler ve yeniliklerle özdeşleşmiş çok sayıda markaya sahip olduğumuz medya segmentinde, sorumlu yayıncılık çizgimizle 2015 yılında da milyonların gözü, kulağı olmaya devam ettik. 2015 yılsonu itibarıyla medya segmenti toplam satış gelirlerimizin %38’ini oluştururken, enerji segmenti de %46 ile en fazla satış geliri elde ettiğimiz iş kolu oldu. Türkiye’nin hızla büyüyen enerji ihtiyacını karşılamak üzere çeşitlendirilmiş bir enerji üretim portföyü oluştururken, RES porföyümüz 2015 yılında Türkiye ortalamasının üzerinde kapasite kullanım oranına ulaştı. İstikrarlı bir gelişim performansı sergileyen toptan ve perakende elektrik ticareti şirketimiz D-Tes, Holdingimiz için yüksek oranda değer üretmeye devam ederken, Aytemiz ise toplam lisanslı bayi sayısını Mart 2015’teki 310 seviyesinden 2015 sonunda 416’ya yükseltmeyi başardı. 2016 yılında da Aytemiz markasıyla akaryakıt bayi ağımızı genişletmeye devam etmeyi planlıyoruz. Perakende sektöründe eğitim, kültür ve eğlence odağıyla başarılı faaliyetlerine devam eden D&R ise toplam mağaza sayısını 152’ye yükseltirken, internet kanallarındaki güçlü konumunu pekiştirdi. D&R ile perakende ve dijital dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek ürün gamımızı çeşitlendirmeye devam edeceğiz.

RISK YÖNETIM POLITIKALARIYLA DESTEKLENEN SÜRDÜRÜLEBILIR FINANSAL PERFORMANSIMIZ

Uzun vadeli hedeflere odaklanmış sürdürülebilir büyüme stratejimiz sayesinde toplam konsolide gelirlerimiz 2015 yılında %68 oranında artarak 5.951 milyon TL’ye ulaşırken, maliyet tasarruflarıyla Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârımızı (FAVÖK) da iki kat artırarak 347 milyon TL’ye çıkardık. Gelir para birimine uygun kredi yapılanması ve kur riskinin doğal hedge yöntemiyle minimize edilmesi uygulamaları ile risklerimizi etkin bir biçimde yönettik. Holding bünyesindeki tüm şirketlerin ortak hedeflere aynı anda yönelmesi için, bir taraftan sermaye artırımları ile Grup şirketlerinin mali yapıları güçlendirilirken diğer taraftan iştiraklerimizden düzenli temettü akışı ile Holding’in finansal yapısı güçlendirildi. Bu atılan adımların kârlılığımıza ilerleyen dönemlerde olumlu yansımasını bekliyoruz.

2016 YILINDA DA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞIZ…

Doğan Holding olarak önümüzdeki dönemde de odaklandığımız iş kollarında Türkiye’nin istikrarlı gelişimi için katma değer sağlayacak projelere imza atmaya devam edeceğiz. 2016 yılında faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde istikrarlı büyüme ve sürdürülebilir başarı hedeflemekteyiz. Medya segmentindeki hakim Pazar konumumuzu sürdürülebilir kılmak için dijital ve içerik yatırımlarına devam ederken, tüm faaliyet alanlarımızda verimlilik odaklı yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Mevcut iş alanlarımızda sinerji yaratacak ve yatırım kriterlerimize uygun gördüğümüz sektör ve projelerde fırsatları değerlendirmeye de devam edeceğiz.

Doğan Holding’in güçlü vizyonu ışığında yürüttüğü 2015 faaliyetlerinde desteklerini bizden esirgemeyen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunarım. Önümüzdeki dönemde de, kalıcı değerler yaratacak başarılara imza atacağız.

Saygılarımla,

Soner Gedik
CEO
© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.