HAKKINDA

YÖNETİM KURULU BAŞKANI’NIN MESAJI

Begümhan Doğan Faralyalı Begümhan Doğan Faralyalı
Değerli Paydaşlarımız,

2015, küresel ekonomide önümüzdeki dönemde etkileri daha net ortaya çıkacak önemli değişimlerin yaşandığı bir yıl oldu. Ekonomi aktörlerinin uzun süredir beklediği Amerika Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı Aralık ayında açıklanırken, faiz artışının kademeli olarak gerçekleşecek olması uluslararası sermaye piyasalarının uyum süreci açısından olumlu bir zemin hazırladı. Fed’in yeni faiz politikasıyla beraber, gelişmekte olan ekonomilerden gelişmiş ekonomilere yönelik sermaye akışı hızlanırken, Çin başta olmak üzere yükselen ekonomilerin büyüme performansında düşüşler yaşandı.

TÜRKIYE, MAKRO-EKONOMIK HEDEFLERINDEN ÖDÜN VERMEDI…

Türkiye ekonomisi ise, gerek Fed’in yeni faiz politikalarının ardından yükselen ekonomilerde yaşanan portföy çıkışları; gerekse de Haziran ve Kasım aylarında yapılan genel seçimlerin yarattığı belirsizliklere karşın 2015 yılında %4 büyüme kaydetmiştir. Bütçe disiplininin korunmasının yanı sıra bankacılık sektörünün sağlam mevduat yapısı ülkemizin yatırım ortamını canlı tuttu. Net ithalatçı konumda olduğumuz petrol fiyatlarında yaşanan keskin düşüşün etkisiyle cari açıkta yaşanan gerileme ve hem Moody’s hem de Fitch’in kredi notumuzu koruması ekonomimizin geleceği için önemli gelişmelerdi.

İŞ GELIŞTIRME VE VERIMLILIK PROJELERIYLE SATIŞ GELIRLERIMIZI VE KÂRLILIĞIMIZI ARTIRDIK…

2015 yılında, kârlılık ve verimlilik artışı hedefi doğrultusunda önemli atılımlar gerçekleştirdik. Enerji sektöründeki varlığımızı, akaryakıt dağıtım sektörünün önemli oyuncusu Aytemiz Petrol’e %50 oranında ortak olarak güçlendirdik. Doğan Holding’in temellerini atan otomotiv sektörüne ise yeniden giriş yaparak Suzuki’nin otomobil, motosiklet ve deniz motorları alanlarında Türkiye distribütörlüğünü üstlendik. Uzun vadede daha olumlu sonuçlar doğuracağına inandığımız yeni büyüme stratejimiz 2015 yılında ilk meyvelerini verdi ve konsolide gelirlerimiz %68 oranında arttı.

Holdingimizin geleceği açısından büyük önem taşıyan enerji iş kolu ise %46 ile konsolide satış gelirlerimize en fazla katkı sağlayan iş kolu oldu. Yeni yatırımlarımız ve kararlı büyüme stratejimizden görüleceği üzere, ülkemizin parlak geleceğine yatırım yapmayı sürdürüyoruz.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERIMIZLE KALICI DEĞERLER YARATIYORUZ…

Sürdürülebilirlik yaklaşımını tüm iş süreçlerine yansıtmayı ilke edinen Doğan Holding, kalıcı değerler yaratmaya odaklanan bir kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımı benimsemektedir. Bu yaklaşımımız çerçevesinde Aydın Doğan Vakfı bünyesinde uzun süredir sürdürdüğümüz Aydın Doğan Karikatür Yarışması, Baba Beni Okula Gönder gibi sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladığımız okul ve yurtlara sağladığımız destekler ile Türkiye’nin geleceği olan başarılı öğrencilere yönelik burs programları kapsamındaki faaliyetlerimiz 2015 yılında da aralıksız devam etti.

Büyük bir inanç ve şevkle yürüttüğümüz sosyal sorumluluk faaliyetlerimizin toplumumuzun geniş kesimlerince sahiplenilmesi ise bizleri daha kapsamlı sosyal sorumluluk projeleri yürütmemiz konusunda teşvik ediyor.

PAYDAŞLARIMIZIN DESTEĞIYLE YENI HEDEFLERE ODAKLANIYORUZ…

Özel sektörde yılların deneyim ve uzmanlığına dayanan girişimci ruhumuz ışığında 2015 yılında yürüttüğümüz faaliyetlerimizde her koşulda yanımızda olan hissedarlarımıza, iş ortaklarımıza ve çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Önümüzdeki dönemde de, kurumsal değerlerimizden ödün vermeden dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri yakından izleyerek kurumsal hedeflerimiz doğrultusunda sağlam adımlarla ilerleyeceğiz. Gelecekte yakalayacağımız başarıların kıvanç ve mutluluğunu hep birlikte yaşamak dileğiyle.

Saygılarımla,

Y. Begümhan Doğan Faralyalı
Yönetim Kurulu Başkanı
© 2014 Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.